Xanthos Vadisi Gezi Rehberi (Delikkemer, Patara, Letoon, Xanthos)

Xanthos Vadisi Gezi Rehberi (Delikkemer, Patara, Letoon, Xanthos)

Xanthos Vadisi Gezi Rehberi (Delikkemer, Patara, Letoon, Xanthos)Merhabalar, bu videoda Xanthos Vadisi’nde bulunan antik kentleri ve gezilecek yerleri kapsayan, genelde arkadaşlarım beni ziyarete geldiğinde arkadaşlarımı gezdirdiğim Xanthos Vadisi Gezi Rehberi planımı sizlerle paylaşmak istiyorum paylaşmak istiyorum.

Xanthos Vadisi Neresi
Xanthos Vadisi Xanthos, Letoon ve Patara Antik kentlerinin bulunduğu alana verilen isimdir. Antik dönemden itibaren yerleşimin olduğu bölgedir. Günümüzde bu bölgede seracılık faaliyetleri çok fazladır.

Delikkemer :
Patara :
Letoon :
Xanthos :

Blog yazısı :

Patara Antik Kenti ve Delikkemer
Bu yazıda bahsedeceğim kentlerin en büyüğü Patara Antik Kenti’dir. Burada başlı başına 1 gün geçirilebilir. Patara Antik Kenti’nden önce Patara’nın su ihtiyacını karşılayan su sisteminin bir parçası olan Delikkemer’i ziyaret ederek günü başlıyoruz. Hatta tatiliz için Kaş’ın İslamlar Mahallesi’ne geldiyseniz bu gezi daha da anlamlı olacaktır. Patara Antik Şehri’nin su ihtiyacı 22 km uzaklıktaki İslamlar Mahallesi’nden çıkan su ile karşılanmış.

Patara Antik Kenti Helenistik dönemden itibaren Likya Birliği’nin başkentliğini yapmıştır. Kentte bulanan antik yapıların önemi nedeniyle dikkat çeken bir kenttir. Bu yapılar kent kapısı, meclis binası, restorasyonu yapılan deniz feneri ve liman caddesi gibi yapılardır. Kenti gezdikten sonra dilerseniz Patara Plajı’na giderek yüzebilirsiniz.

Patara su yolunun son halkası antik kentin girişinde bulanan kent kapısıdır. Kent kapısı bu özelliği ile dünyada tektir.

Likya birliği 23 kentin katılımıyla toplantılarını Patara’da bulunan meclis binasında düzenliyordu. Likya Birliği ABD anayasasının temelini oluşturan unsurlardan birdir. Bu sebeple Patara New York Times’a haber olmuştur. Meclis Binası’nın restorasyonu TBMM tarafında yaptırılmıştır.

Letoon Antik Kenti
Tarihi milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan Letoon Antik Kenti tanrı Apollon ve Artemis’in anneleri Leto adına adanmış bir kenttir. Likya Birliği’nin dini merkezi olarak kabul görülür. Xanthos Antik Kenti ile birlikte 1988 yılından itibaren Unesco dünya mirasları listesinde yer alır.

Patara ve Xanthos’a göre küçüktür. Kentin en önemli yapıları kentte bulunan 3 tapınaktır. Bu tapınaklardan en önemlisi ise Leto’ya adanan tapınaktır.

Apollon Tapınağı’nın zemininde bulunan mozaik ödemlidir. Orjinali Fetihye Müzesi’ndedir. Mozaikteki simgeler Artemis’in ok ve sadağı ile Apollon’un liri tasvir edilmiştir. Ortadaki de Likya’yı temsil eder.

Xanthos Antik Kenti
Xanthos’u 2 kısma ayırarak gezmekte fayda var. Yolun altı ve üstü şeklinde. Genelde kente gelince ilk dikkat çeken kısım tiyatronun bulunduğu kısım oluyor. Gerçekten dikkat çekici bir manzarası var. Yanındaki anıtlarla birlikte. Ama ne yazık ki tiyatronun yanında bulunan anıtlar replika orijinalleri İngiltere’de.

#xanthosvadisi #xanthos #patara #letoon #delikkemer

İzlediğiniz için teşekkürler.

kaynak

Bu video orijinal YoutTube API’si ile, video ayarlarından paylaşım izni verildiği için çekilmiştir. Ayalardan izni iptal ederseniz video bu sayfadan da kalkacaktır. gezimon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image