Tarsus'un Efsanevi Hamamı!(Tarihi Şahmeran Hamamı)

Tarsus'un Efsanevi Hamamı!(Tarihi Şahmeran Hamamı)

Tarsus'un Efsanevi Hamamı!(Tarihi Şahmeran Hamamı)Abonelik için;👇

Instagram👇

TARİHİ ŞAHMERAN HAMAMI
Eskiden Türk toplumunda önemli bir yeri olan hamamlardan tarihi Şahmeran hamamındaydım…
Eski bir Roma kalıntısı üzerine inşa edildiği tahmin edilen bu yapının ilk yapılış tarihi ile ilgili bilgiye ulaşamadım.
Bu tarihi hamam Mir Mahmut Paşa Vakfına bağlı bir yapı ilen 1873 yılında bir restorasyon geçirmiş.
Son olarak 1990 yılında da elden geçen bu mistik yapı dededen babaya, babadan toruna üç kuşaktır işletiliyor. İşletme sorumluları baba Celal KORKMAZ ve son kuşak oğul Oğuz KORKMAZ tarafından Tarsuslulara hamam, sauna, kese, köpük ve masaj hizmeti konusunda yetkin kişilerce veriliyor.

Tarihi hamam turistik olarak bir başka öneme daha sahip. Yüzyıldan beri anlatılagelen Şahmeran(yılanların şahı) efsanesindeki Şahmeran’ın bu hamamda öldürüldüğü söyleniyor. Üstelik hamamın üçüncü bölümündeki kurnada bulunan izin de Şahmeran’ın kan izi olduğu söylencesi halk tarafından bugüne kadar bir söylence olarak hâlâ konuşuluyor.

Tarihi ve mistik bir ortamda hamam keyfi yapmanız için işletme sorumluları Tarsus turizmine katkı sunmak için ellerinden geleni yapıyor. Bu hamamda tarih ve efsanenin izinde bir keyif yapmak için bile bu şehre turizm amaçlı turlar düzenlenebilir.
Yeter ki şehrimizin değerlerinin farkında olup gereken adımları atalım…

Hamamın açık olduğu saatler: 07.00- 23.00

İrtibat👉 Kızılmurat Mah. Şahmeran Sok. Nu.:4 TARSUS

☎️ 0324 613 28 61
📲 0535 392 38 39

#şahmeran
#tarihihamamlar
#şahmeranefsanesi

HISTORICAL SAHMERAN BATH
I was in the historical Şahmeran bath, which used to have an important place in Turkish society…

I could not find any information about the first construction date of this building, which is thought to have been built on an ancient Roman ruin.
This historical bath underwent a restoration in 1873 as a structure affiliated to the Mir Mahmut Pasha Foundation.
This mystical building, which was finally overhauled in 1990, has been operated for three generations from grandfather to father, from father to grandchild.
The managers of the business, father Celal KORKMAZ and the last generation son Oğuz KORKMAZ, are given to the people of Tarsus by experts in the fields of Turkish bath, sauna, scrub, foam and massage.

The historical bath has another touristic importance. It is said that Şahmeran in the legend of Şahmeran (the king of the snakes), which has been told for centuries, was killed in this bath. Moreover, the myth that the trace found on the basin in the third section of the bath is the trace of Şahmeran’s blood is still spoken by the people as a myth to this day. Business managers do their best to contribute to Tarsus tourism so that you can enjoy the hammam in a historical and mystical environment. Tourist tours can be organized to this city even to enjoy in the footsteps of history and legend in this bath. As long as we are aware of the values ​​of our city and take the necessary steps…
#thekingofsnakes

kaynak

Bu video orijinal YoutTube API’si ile, video ayarlarından paylaşım izni verildiği için çekilmiştir. Ayalardan izni iptal ederseniz video bu sayfadan da kalkacaktır. gezimon

“Tarsus'un Efsanevi Hamamı!(Tarihi Şahmeran Hamamı)” hakkında 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image