İçeriğe geç

Sömbeki (Symi) Adası – Yunan Adası Gezi Rehberi

Symi-Adasi-Sombeki-Adasi

Oniki Adaların bir parçası olan Symi, Türkçe’de Sömbeki Adası, Türkiye’ye yakınlığı sebebiyle ülkemizden bol turist çekmektedir. Özellikle Rodos ve Kos gibi adaları ziyaret ettikten sonra Simi Adasını da tatil planlarına dahil ediyor. 

Simi (Symi) Adası - Sömbeki Adası

Sömbeki Adası Hakkına Bilgiler

Daha çok günübirlik ziyaret gerçekleştirilen Simi, deniz turizmi açısından pek popüler bir ada değildir. Dağlık yapısı sebebiyle çok fazla plajı bulunmamaktadır. Diğer Yunan Adalarından daha farklı renkleri barındıran Simi Adasının mimarisi de farklıdır. Yunan Adalarından alışık olduğumuz mavi-beyaz, tek kat evler yerine genellikle iki katlı toprak renklerde evler barındırmaktadır. 

Sömbeki’de Gezilecek Yerler

Tekneden indikten sonra hemen fotoğraf çekmek, renkli sokaklarında yürümek ve tarihe tanıklık etmek isteyeceksiniz. Rome ve Helenistik döneme ait heykeller, yerel kıyafetler ve objelerin sergilendiği Simi Folklor Müzesi gezi rotası için iyi bit başlangıç olabilir. Buranın hemen yanında yer alan ve adanın en büyük geçim kaynaklarından biri olan denizcilikle ilgili bilgi ve objelerin olduğu Denizcilik Müzesi bulunuyor. Tekne ya da feribotla yaklaşırken essiz bir manzara sunan Simi Adasını bir de yukarıdan görmek isterseniz Chorio Tepesine çıkabilirsiniz. Buraya çıkmak için 500 basamak çıkmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Belki akşamüstü güzel bir gezinti ve gün batımını izlemek için tercih edebilirsiniz.

Sömbeki Adası’nda Yeme-İçme:

Simi Adasına özgü kırmızı karidesleri burada tadabilirsiniz. Bunun yanında karides, kalamar ve ahtapot gibi taze deniz mahsulleri de her restoranda bulunabilmektedir.

Sömbeki (Simi) Plajları:

Yunan Adalarının sahilleri genelde incecik, altın gibi parlayan kumlara sahiptir ama Simi Adası coğrafi durumu sebebiyle aynı özellikleri taşımamaktadır. Yine de taşlı plajları masmavi ve tertemizdir. Plajlar iç kısımlarda kaldıkları için çoğuna karayolu ile ulaşım sağlanamamaktadır. Bunun yerine limandan kalkan taksi botlarla plajlara ulaşılabilmektedir. Gitmişken denizin keyfini çıkarmak isteyenler Nanou, Agios Emilianos, Sesklia ve Nimos Plajlarını tercih edebilirler.

Symi (Sömbeki) Sahili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir