Okaliptüs Müzesi ve Türkiye'nin İlk Planlı Ağaçlandırma Sahası…

Okaliptüs Müzesi ve Türkiye'nin İlk Planlı Ağaçlandırma Sahası...

Okaliptüs Müzesi ve Türkiye'nin İlk Planlı Ağaçlandırma Sahası…Abonelik için;👇

Instagram👇

1939 yılında ülkemizin ilk planlı programlı ormanlaştırma çalışmasının yapıldığı Karabucak ormanındaydım.
Bu bölge yüzyıllar öncesinden bir iç göl yani Regma lagünü iken Toroslardan gelen Kydnos(Berdan) Nehri’nin alüvyonları taşımasıyla bir iç göl olmaktan çıkıyor ve bir bataklık haline dönüşüyor.

1939 yılında sivrisinek yatağı olan bu bataklığı kurutmak amacıyla bataklığa çok uygun bir ağaç olan okaliptüslerin buraya dikilmesiyle ülkemizin ilk planlı ormanı ve en büyük okaliptüs ormanı burada oluşturuluyor.

Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü bünyesinde burada 2017 yılında bir ”Okaliptüs Müzesi” kuruluyor.

EUCALYPTUS MUSEUM
I was in the Karabucak forest, where the first planned reforestation of our country was carried out. While this region was an inland lake, namely the Regma lagoon, centuries ago, the Kydnos (Berdan) River from the Taurus Mountains carries alluvium and turns into a swamp.

In 1939, the first planned forest of our country and the largest eucalyptus forest were created here, with the planting of eucalyptus trees, which are very suitable for the swamp, in order to dry this swamp, which is a mosquito bed.

A “Eucalyptus Museum” is being established here in 2017 within the body of the Eastern Mediterranean Forestry Research Institute.

#tarsus
#karabucak
#okaliptüs
#eucalyptus

kaynak

Bu video orijinal YoutTube API’si ile, video ayarlarından paylaşım izni verildiği için çekilmiştir. Ayalardan izni iptal ederseniz video bu sayfadan da kalkacaktır. gezimon

“Okaliptüs Müzesi ve Türkiye'nin İlk Planlı Ağaçlandırma Sahası…” hakkında 2 yorum

  1. Anne ve babası orada memuriyet yapmış birisiyim , 90 – 94 döneminde 4 yıl… çocukluğumun en güzel yıllarını geçirdiğim yerdir Karabucak , oraları tekrar gezdirdiğiniz için teşekkürler hocam , ayağınıza sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image