İçeriğe geç

Midilli Adası (Lesvos) Gezi Rehberi

Midilli Adası

Midilli Adası Genel Bilgiler:

Yunanistan’ın en büyük üçünü adası olan Midilli, Ayvalık ve Burhaniye kıyılarına yakın olması sebebiyle çok fazla Türk turistleri çekmektedir. Ulaşımı da bir hayli kolay olan Midilli’ye Ayvalık ve Dikili’den feribot seferleri vardır. Fazla Türk turist çektiği için adada Türkçe tabela ve menü görebilmek mümkündür. Türkler Osmanlı zamanında Midilli dedikleri için biz de ismi Midilli Adası olarak geçse de adanın asıl adı Levlos’tur.

Midilli (Lesvos) Adasına Ulaşım Alternatifleri

Midilli Adasında Yeme-İçme:

Türkiye’den daha ucuza daha büyük porsiyonlarda yemek yiyebilir ve hizmet kalitesi karşısında oldukça şaşırabilirsiniz. Etrafta bolca karşılaşacağınız tavernalarda öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Ada olduğu için bol bol deniz mahsulü ve zeytinyağlı çeşitleri bulabilirsiniz. Ara öğün olarak bile gayet doyurucu bir sürü farklı meze seçeneği bulunmaktadır.

Midilli Adası Nerede

Kalamar Türkiye’de karşılaştığımız gibi dilimlenerek değil bir bütün halinde ızgara şeklinde pişiriliyor. Başta yadırgayabilirsiniz ama tadı kesinlikle daha güzel gelecektir.

Zeytinyağlı seçenekleri arasında Ege sahillerimizde karşılaştığınız kabak çiçeği dolması, barbunya ve cacık bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin bademinden yapılmış kavala kurabiyesini de tatmanızı öneririz.

Midilli Adasında Gezip Görme:

Midilli Adasında yaklaşık 70 tane köy bulunmaktadır. Elbette hepsini gezmek günlerinizi alacağından başlıca kasabalarını gezebilirsiniz. Pappados, Mytilene, Kalloni, Petra ve Plomari gezilip görülmesi gereken şirin kasabalar arasındadır.

Adada taşlaşmış bir orman vardır. Bu orman dünyanın en büyük ikinci taşlaşmış ormanı olup adanın batı ucundadır.

Ayrıca bölgede bolca termal tesisler vardır. Termal havuzları ile ünlü Polichnitos kasabasına gitmişken Almyropotamos köprüsünü de görebilirsiniz.

Midilli Adası Nasil Gidilir

Araba kiralamdıysanız Petra Ve Molivos kasabaları arasında ulaşım sağlayan turistik treni kullanabilirsiniz. Ada içerisinde trene binmek farklı bir deneyim olacaktır.

Midilli’de Gece Hayatı:

Bu tatilden beklentiniz hareketli bir gece hayatı ise Midilli gece hayatı bu isteği pek karşılayamaz. Daha sessiz ve sakin bir gece hayatı olan Midilli’de daha çok bar ve taverna seçenekleri bulunmaktadır.

Midilli Adası Plajları:

Midilli Plajları

Şehir merkezine yakınlığı açısından Tsamakia Plajını, ağaçların gölgesinde yüzüp dinlenmek için Skala Mistegnon Plajını, sessiz sakin yüzmek isteyenler Neon Kidonion Plajını ve işletmesi bol daha renkli bir plaj arayanlar Xampelia Plajını tercih edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir