İçeriğe geç

Meis – Kastellorizo (Yunan Adası) Gezi Rehberi

Meis Adası Hakkında Bilgiler

Yunanistan’a bağlı Oniki Adalardan biri olan Meis Adası, Kaş ilçemizden çok rahat görülebilecek yakınlıkta bir adadır. Kaş’tan 20 dakikalık bir feribot yolculuğu ile adaya ulaşılabilmektedir. Feribotlar Mayıs başı ve Ekim sonuna kadar sürmektedir. 

Kastellorizo Adası'nda Limanda Bir Yelkenli Yat

Meis Adası Hakkında Bilgiler

Aslında sadece Kaş’a yakın olmakla kalmıyor Meis Adası. Aynı zamanda Kaş’a da benziyor. Sadece çok daha sakin ve az insan var. Yerleşik nüfusu 2011 sayımına göre 492 kişi. Yani çoğu ev sadece yaz tatillerinde kullanılıyor. Kışın çok sakin olduğunu söyleyebiliriz.

Gezip Görme

Yürüyerek adayı boydan boya dolaşabilirsiniz. Feribottan bakıldığında kırmızı kubbeli bir cami aslında bir müze olarak kullanılmaktadır. Osmanlı Camii müzesi gezilebilecek yerlerden bir tanesidir. Adanın ismini biz Meis olarak bilsek de aslında adanın ismi adanın içindeki kızıl kubbeli kiliseden dolayı İtalyanca bir terim olan Kastellorizo olarak geçiyor. Meis adasında gezilebilecek yerlerin başında Kral Mezarı geliyor. Bu mezar Mavi Mağara olarak bilinen aynı zamanda denize de girilebilen bir yerde bulunuyor. Geziye gidecekseniz deniz kıyafetlerinizi yanınıza alabilirsiniz.

Meis Adasına Nereden Nasıl Gidilir?

Yeme-İçme

Yemek seçenekleri olarak Yunan Adalarında çok küçük farklılıklar dışında aynı ürünleri bulabilmek mümkündür. Meis Adası’da deniz ürünleri ve mezeler konusunda ve fiyat performans açısından gayet makuldür. Burada Kalamar dolama, kızartma bir peynir türü olan Saganaki ve Greek salatanın olduğu harika bir yemek yiyebilirsiniz. Hemen arkasından Yunan kahvesi adı verilen bol köpüklü ve sütlü kahvenizi yudumlayabilirsiniz. 

Plajları

Kaş - Meis Feribot Bileti

Meis Adasında deniz taksiler ile gidilen ve masmavi denize girebileceğiniz iki nokta bulunuyor. Bunlardan biri Aya Yorgi Plajı. Plaj olarak adlandırılsa da denize merdiven ile girilebiliyor. Yani belli bir kara parçası yok. Mavi Mağara da yine deniz taksiler ile gidilebilen Kaya Mezarını da görebileceğiniz bir nokta. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir