İçeriğe geç

Leros ve Samos Yunan Adaları Gezi Rehberi

Leros Yunan Adası Günübirlik

Leros Adası

12 Adalardan biri olan Leros, Bodrum’a olan yakınlığından dolayı Türkler tarafından sık ziyaret edilen bir adadır. Nüfusu 8000 civarında olan ada, sakinliği ve uzun sahilleri ile çok gözde bir Yunan Adası

Leros Gece Hayatı ve Yemekleri:

Leros gece hayatı açısından pek renkli olmasa da ucuz ve harika hizmet veren tavernaları bol. Ortalama 15-20 Euro fiyatlara doyurucu bir öğün geçirmek mümkün. Tavernaların çoğu denize sıfır. Gün batımını izlerken sakince yemeğinizi yiyip manzaranın tadını çıkarmanız mümkün. Özellikle taze balıkları muhakkak denenmeli. Neredeyse tüm tavernaların balık menüleri oldukça geniş olduğundan kaldığınız akşamlar boyunca farklı tavernaları deneyebilirsiniz.

Leros Yunan Adası

Leros’da Gezip Görülecek Yerler:

Leros Adası farklı bölgelere ayrıldığından gittiği yeri gezip keşfetmek isteyenler için de güzel bir fırsat sunuyor. Mesela Aya Marina adı verilen yer Leros Adasının merkezi konumunda. Leros da görülebilecek en güzel binalar da burada bulunuyor. Balıkçı kasabası olan Pantelli, yerel halkın yaşadığı Platanos ve daha çok turistik bir bölge olan Alinda’yı da gezmek mümkün. Platanos sınırlarında Leros Adasının kalesi bulunuyor. Yürüyerek çıkabileceğiniz kaleden her bölgeyi görebilirsiniz.

Leros Yunan Adası Günübirlik

Leros Plajları:

Yunan Adalarında alışık olduğumuz şekilde deniz tertemiz. Plajlarda şezlong ve şemsiye hizmeti veriliyor ama kullanmak istemiyorsanız da hiç sakıncası yok. İstediğiniz yere havlunuzu serip harika denizin tadını çıkartabilirsiniz.

En sevilen plajları; Pantelli, Dio Liskaria, Alinda, Gourna ve Blefoutis.

Samos Adası

Kuşadası ya da Sığacık’tan kalkan bir feribot ile 1 – 1,5 saatte ulaşabileceğiniz Samos Adası, Türkiye’ye en yakın kıyıları olan Yunan Adasıdır. Nüfusu 45 bin civarlarında olan ada, yaz aylarında çok fazla turist çekmektedir. 

Samos Turu

Samos Yemekleri:

Ege mutfağını sevenlerin gözünü doyuracak şekilde büyük porsiyonları, gönlünü doyuracak derecede lezzetli meze, balık ve zeytinyağlı yemekleri bulunmaktadır. Samos Adasına özgü nohut köftesi, orijinal adıyla Revitokeftes’i muhakkak denemenizi öneririz. Kalamar, karides ve ahtapot ile Greek salad söyleyebilir, yanına Mousakka, souvlaki ve caciki gibi mezeler ile sofranızı genişletebilirsiniz.

Samos Adası’nda Gece Hayatı:

Sakin bir gece yaşantısı olan Samos’ta akşamları Yunan müzikleri eşliğinde yemeğinizi yemek için tavernalara gidebilirsiniz. Gece kulübü ya da eğlence mekanları çok fazla olmadığından tavernalarda yapılan Sirtaki gecelerini kaçırmamanızı öneririz.

Günübirlik Samos Turu

Samos Gezilecek Yerler

Büyük bir ada olan Samos adasında gezip görülecek de birçok yer bulunmaktadır. Ünlü filozof Pisagor’un memleketi olan Samos Adasında Pisagor Mağarası, Eupalinos Kemeri, Hera Tapınağı ve Meryem Ana Manastırını gezebilirsiniz. Daha otantik bir gezi planı istiyorsanız Monalates Köyü harika bir seçenek olacaktır.

Samos Adası Plajları

Kumlu ve çakıllı plaj seçenekleri vardır. Önerdiğimiz plajlar şöyle: Tsamadou Plajı, Kokkari Plajı, Lemonakia Plajı, Pythagorio Plajı. Birçok plajı olduğu için öncesinde etrafta bulunan plajlara göz gezdirmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir