İçeriğe geç

Kos Adası (İstanköy) Yunanistan Gezi Rehberi

Kos Adası

Kos Adası (İstanköy) Hakkında Bilgiler:

Son zamanlarda adı sıkça duyulan ve Türklerin Yunan Adaları seyahat planları arasında olan Kos Adası, Bodrum’dan sadece 45 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen bir adadır. Seferler Nisan ve Ekim ayları arasında devam ediyor. Tabi bu feribota binebilmek için Schengen vizesi isteniyor. Vizeniz yoksa da Kapıda Vize uygulaması ile Kos Adasını ziyaret edebilirsiniz.

Kos Adası - İstanköy

Kos’da Gezip-Görülecek Yerler:

Deniz tatilinin yanında yeni yerleri keşfetme isteği olanların tercih edebileceği Kos Adası, Osmanlı’nın izlerini hala taşıyor. Merkezde Osmanlı döneminden kalma iki cami hala kullanılmaktadır. Bu caminin yakınlarında tıp biliminin atası olarak bilinen Hipokrat’ın öğrencilerine altında ders verdiği tarihi bir çınar ağacı bulunmaktadır.

Kos Adası Sahili

Liman girişinde ise Şövalyeler Kalesi olarak bilinen kalıntılar mevcuttur. Çoğu zamanla yıkılmış olsa da ziyarete açık durumdadır. İlk sağlık merkezi de Kos Adası’nda Hipokrat öldükten sonra kurulmuştur. Ziyarete açık olan Asklepion’un tarihi MS 4. Yy a kadar dayanmaktadır.

Kos’da Yeme-İçme:

Izgara, salata, meze ve deniz ürünleri konusunda çok başarılı sofralar sunan Yunan Adalarından biri de Kos Adasıdır. Yakın damak tadına sahip olduğumuz bilinen bir gerçektir fakat porsiyon açısından Yunan Adaları daha bonkördür. Türklerin Kos Adasında tatil yapmak istemesinin başlıca sebeplerinden biri de yeme-içme kültürünün benzerliği ve fiyatların daha makul olmasından kaynaklanmaktadır. Kos Adasında neredeyse tüm akşam yemeklerinizde balık yeseniz bile bıkmayacağınızı düşünüyoruz.

Kos'a Nasıl Gidilir

Kos Adası’nda Gece Hayatı:

Kos Adasında gece hayatı çok aktiftir. Fazlaca gece kulübü ve eğlence merkezi bulunmaktadır. Gençlerin sabah ışıklarına kadar eğlenebileceği mekanlar gelen turistler tarafından çokça tercih edilmektedir. Bol eğlence ve müzik isteyen turistlerin uğrak tatil beldesidir.

Kos (İstanköy) Plajları:

Kos Adası Plajları

Kos Adasında turistler tarafından en çok Lambi, Tigaki, Kardamena ve Paradise plajları tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir