Görmeden Ölmeyin, İznik Gezi Rehberi, 1. Ayasofya, surlar, Roma, bizans, Selçuklu ve Osmanlı mirası

Görmeden Ölmeyin, İznik Gezi Rehberi, 1. Ayasofya, surlar, Roma, bizans, Selçuklu ve Osmanlı mirası

Görmeden Ölmeyin, İznik Gezi Rehberi, 1. Ayasofya, surlar, Roma, bizans, Selçuklu ve Osmanlı mirasıSelçuklular ve Bizans döneminde başkentlik yapmış, çinileri ile meşhur, Hristiyanlığın önemli dini merkezlerinden biri sayılan İznik, hafta sonu kaçamağı yapmak için harika bir seçenek. Osmangazi Köprüsü ile İstanbul’dan sadece 2 saatte ulaşılabilen bu güzel şehir fotoğrafçıların, motosiklet gruplarının ve günübirlik turların uğrak yeri haline geldi. İznik’in güzelliklerini, tarihini, kültürünü görmek için siz de günübirlik veya hafta sonu için İznik gezi planı yapmayı düşünebilirsiniz.İznik planı yapanlar için; İznik gezilecek yerler, İznik’te ne yenir, İznik nerede ve nasıl gidilir ve İznik yakınında görülecek yerler listemi İznik gezi rehberi niteliğindeki bu videoda bulacaksınız.

İznik, Anadolu’daki kadim şehirlerden bir tanesi ve bir açık hava müzesi. İznik gölü kıyısında kurulmış olan şehir, Selçuklular ve Bizanslılar döneminde başkentlik yapmış, çok sayıda tarih ve kültür eserini barındırıyor. İznik deyince tabii ki akla ilk gelen İznik çinileri ve İznik Gölü.

İznik, hem Hristiyanlık için hem de sonrasında Selçuklu ve Osmanlı için önemli bir merkez olmuş bir şehir. Bu nedenle şehirde pek çok tarihi eser, cami, medrese, türbe gibi önemli yapı bulunuyor. Bir kısmı toprak altında, bir kısmı restorasyon bekliyor, bir kısmı kötü restorasyonun kurbanı olmuş antik kalıntılar var.

İznik, Roma döneminde Hristiyanlar için bir dönüm noktasının yaşandığı yer. M.S. 325 yılında I. Konstantin tarafından düzenlenen Birinci Konsil ile Hristiyanlar kendi aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için İznik’te buluşmuşlar. Bu konsildeki en önemli tartışma Hz.İsa’nın gerçek tanrı olup olmadığı idi. Yapılan konsil sonucunda, İsa’nın Tanrı’yla aynı öze sahip olduğu kabul edildi. Daha sonra başka yerlerde pek çok konsiller toplanmış ve bu konsillerde günümüz Katolik ve Ortodoks görüşlerinin temellerini oluşturan kararlar alınmış.

Selçuklular dönemine geldiğimizde ise, Kutalmışoğlu Süleyman Şah, 1075 yılında İznik’i Selçukluların başkenti ilan etti. 22 yıl boyunca İznik Selçukluların başkenti olarak kaldı.

Osmanlı döneminde ise İznik, sanat, ticaret ve kültür şehri oldu. Özellikle İznik Çinisi bu dönemde altın dönemlerini yaşamış. Pek çok cami ve medresede İznik çinileri kullanılmaya başlanmış, çinilerin ünü Avrupa’ya kadar yayılmıştır. Çini sanatı, 2013 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterinde kayıt altına alınmış.

İznik, hala İstanbul’a yakın yerler içinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

kaynak

Bu video orijinal YoutTube API’si ile, video ayarlarından paylaşım izni verildiği için çekilmiştir. Ayalardan izni iptal ederseniz video bu sayfadan da kalkacaktır. gezimon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image