İçeriğe geç

Girit Yunan Adası Gezi Rehberi

Girit Adası Gezi Rehberi

Adanın Öne Çıkan Özellikleri

Girit adası tüm Yunan adalarının en büyüğü ve Akdeniz’in en büyük beşinci adasıdır. Zengin bir tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan Girit, günlük yaşam ve doğa açısından ülkenin diğer adalarına nazaran birçok farklılığa sahip harika bir yerdir.

Girit, tarih öncesi dönemden bu yana birçok topluma ev sahipliği yapmıştır. Adada ilk medeniyet, Minoslular döneminde Bronz Çağında gelişmiştir. Bu kurulan medeniyetle birlikte Girit, Avrupa’daki ilk gelişmiş uygarlığın merkezi olmuştur. Etkileyici binalar, kanalizasyon sistemleri ve zengin süslemeler ile Knossos Sarayı, Phaestos sarayı, Zakros sarayı ve birçok tarihi yapı bu adada inşa edilmiştir.

Adanın dört vilayeti vardır: Hanya, Rethymno, Heraklion, Lassithi. Girit’teki en turistik yerler Hanya Kasabası, Kandiye Kasabası ve Elounda’ kasabasıdır. Bu kasabalar birçok otel ve konaklama imkânı sunar. Ancak, adanın etrafında bir yapacağınız bir gezi sizi harika küçük köylere, muhteşem doğaya ve bakir plajlara götürecektir. Daha fazla bölge gezmek isterseniz araba kiralamanız sizin yararınıza olacaktır.

Girit Plajları

Girit’in en iyi plajlara sahip kısmı kesinlikle Hanya Kasabasıdır. Girit’in en egzotik kumlu plajlarından biri, Karayipler benzeri kristal suları olan Balos’dur. Burası çarpıcı doğal güzelliği ile ziyaretçileri şaşırtmaktadır. Girit’in en güzel plajlarından bir diğeri, Girit’in en batı noktasında bulunan Hanya’daki egzotik Elafonissi ve Falassarna’nın uzun kumlu plajıdır. Adanın her yerinde Girit’te güzel temiz plajlar olduğu için mükemmel bir plaj bulmak ziyaretçiler için her zaman çok kolaydır.

Girirt Adası Plajları Crete Beaches

Girit Adası’nda Yeme-İçme

Genel olarak Yunan yemeklerinden farklı olan Girit yemekleri, Akdeniz’de bulunan en iyi mutfaklardan biridir. Bu zengin mutfak, Girit’in güneşi ve bereketli denizinden gelen taze ürünlerle birleştiğinde, ziyaretçilerine unutulmayacak bir yemek deneyimi sunmaktadır. Gamopilafo, Syglino, Tsigaristo veya ünlü Dakos salatası gibi bazı olağanüstü yöresel yemekleri ziyaretçilerin mutlaka denemesi gerekir.

Girirt Adası Restaurantları

Ayrıca, Kaltsounia hem tuzlu hem de tatlı versiyonu Hanya’da servis edilen eşsiz bir yiyecektir.

Girit Gece Hayatı

Parti ortamları ile meşhur dünyaca ünlü Kiklad adaları dışında, Girit adası da bazı bölgelerinde son derece eğlenceli gece hayatı olan bir adadır. Her zevke ve yaşa uygun eğlenceli geceler geçirmek için geniş seçenekler sunar. Çılgın partilerden, Girit müzisyenleriyle geleneksel Yunan gecelerine kadar adada eğlenmek için bir çok seçenek vardır.

Girirt Adası Gece Hayatı - Crete Night Life

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image